21.6.2021
Oživení spouští kampaň „Vyslepičit, nebo ututlat“
Domů
BlogKaždý pátý Čech se podle průzkumu Behavio setká v práci s neetickým a protiprávním jednáním. Mnoho lidí ale takové jednání neřeší nebo se pouze svěří rodině či přátelům. Málokdo věc oznámil, často kvůli obavám o zaměstnání. Přitom včasné oznámení může zachránit lidské životy či finanční prostředky. 

V Poslanecké sněmovně právě probíhá schvalování zákona o ochraně oznamovatelů, který nastaví pravidla ochrany oznamovatelů a zjednoduší lidem rozhodování, zda protiprávní jednání oznámit. Povědomí o tématu u veřejnosti je však velmi nízké, schvalování zákona zatím probíhá bez většího zájmu.  Oživení proto spustilo 14. června kampaň, která si dává si za cíl zvýšit povědomí o tématu, zlepšit postavení oznamovatelů a sdílením skutečných příběhů dodat odvahu těm, kteří se proti nepravostem dosud neozvali. Během kampaně zároveň proběhne Světový den whistleblowerů, jenž připadá na 23. června a oceňuje významnou roli oznamovatelů, nejen v boji proti korupci.

„Dosud jsme téma komunikovali zejména odbornými texty a studiemi, nyní naopak chceme vzbudit zájem o toto důležité téma u veřejnosti a oslovit také mladší cílové skupiny,“
uvádí Marcela Janíčková, manažerka pro PR a komunikaci v organizaci Oživení. „V celé kampani pracujeme s výrazným vizuálem a slovní nadsázkou ‚vyslepičit‘, která má upoutat pozornost a přivést člověka ke skutečným příběhům, informacím a konkrétní odborné pomoci,“ dodává.  

Kampaň „Vyslepičit, nebo ututlat“ také připomene, že v Česku dosud není zákon na ochranu oznamovatelů. „Oživení proto aktivně podporuje vznik zákona, který nastaví pravidla pro oznamování protiprávních jednání na pracovišti,“ doplňuje Šárka Trunkátová, projektová manažerka a analytička Oživení. Schválení zákona na ochranu oznamovatelů prospěje oběma stranám, zaměstnancům i zaměstnavatelům.  

Vizuály kampaně:
Koncept komunikace a vizuály pro Oživení vytvořily Kateřina Marešová z AMI Digital a Alexandra Denisova z agentury Qusion 

Kontaktujte nás pro více informací:
Šárka Trunkátová  
sarka.trunkatova@oziveni.cz
Marcela Janíčková
PR a komunikace   
marcela.janickova@oziveni.cz

Na stejné téma