Tento portál provozuje Oživení z. s.
5.9.2022
Anglický whistleblower vyhrál soud
Domů
Blog

Ortoped  Shyam Kumar byl od roku 2015 konzultant regulačního orgánu pro zdravotní péči v Anglii (Care Quality Commission (CQC)), kde byl jako zástupce svého zaměstnavatele společnosti University Hospitals of Morecambe Bay NHS Foundation Trust.

V rámci své práce informoval vedení CQC o problémech, na které narazil během prováděných inspekcí v nemocnicích. Například upozornil, že lékaři nemají možnost v nemocnicích svobodně vznášet obavy k práci svých kolegů nebo nahlásil práci jednoho z chirurgů, který podle inspekce dělal zbytečné operace a ohrožoval tím zdraví pacientů.

Vedení CQC však na jeho obavy nereagovalo a pan Kumar si emailem opět stěžoval, že se po něm chtějí pouze formální razítka bez skutečného prověřování chyb a jejich nápravy.

"Veškerá energie několika jednotlivců v CQC byla vynaložena na to, aby mě “sestřelili”, místo aby se zaměřili na zlepšení bezpečnosti pacientů a na plnění regulačních povinností," řekl Kumar.

Namísto řešení oznámených nedostatků, vedení CQC vyhodilo v roce 2019 ortopeda Kumara z pozice konzultanta.  

Ortoped Shyam Kumar. zdroj: bbc.com

Doktor Kumar se proto obrátil na soud. Při slyšení v Manchesteru advokát, který zastupoval CQC, hájil klienta s tím, že tvrzení pana Kumara jsou smyšlená a fantaskní a jeho poukazování na chyby nemělo vliv na rozvázání spolupráce.

Soud dal ale za pravdu doktoru Kumarovi. Rozsudek tribunálu potvrdil, že bezpečnostní problémy, na které pan Kumar upozornil, hrály významnou roli při jeho propuštění.

"Je zcela zřejmé, že e-maily a obavy vznesené panem Kumarem měly podstatný vliv na rozhodnutí o jeho propuštění," uvedl soud.

Podle vyjádření CQC si organizace bere poučení a případ povede k pozitivním změnám v práci regulátora:

"Přijímáme závěry tribunálu a z tohoto případu jsme se poučili. Mnoho našich procesů jsme již zlepšili a na základě těchto zjištění je budeme nadále přezkoumávat, abychom zajistili další nezbytné změny." uvedla CQC.

zdroj:

NHS whistleblower Shyam Kumar wins case against regulator

Surgeon's CQC whistleblower claims branded fanciful

Na stejné téma